Job shadowing – Goteborg Szwecja

Czas pobytu: 22.04-26.04.2024 r. Placówka goszcząca: Sörgårdsskolan.

Edukacja szwedzka charakteryzuje się wizjonerskim spojrzeniem na świat. Szkoła podstawowa trwa dziewięć lat i dzieli się na trzy etapy. Ostatni z nich, dzięki bogatemu wyposażeniu szkół, umożliwia swobodny wybór przez uczniów przyszłego zawodu. Zastanawiacie się pewnie dlaczego? Każda szkoła posiada własny warsztat obróbki drewna, metalu, szwalnię czy bogatą wyposażoną klasę muzyczną z różnymi instrumentami.

Podręczniki? Niektóre szkoły je posiadają, jednak szwedzki rząd już 20 lat temu postanowił, że każdy uczeń będzie posiadać na własność laptopa, a większość pracy wykonywać w wersji cyfrowej. Oczywiście, uczniowie posiadają również zeszyty, w których notują najważniejsze informacje.

Co nas najbardziej zaskoczyło podczas Job Shadowing? Cisza podczas lekcji. Pochodzi ona być może z mentalności szwedzkiej, jednak tamtejsi uczniowie są podczas lekcji nadzwyczaj cisi. Zachowanie takie ułatwia pracę oraz generuje możliwość skupienia się podczas lekcji. Drugą rzeczą, która wywarła na nas ogromne wrażenie, jest bardzo wysoki poziom języka angielskiego w całym pastwie. Jest to możliwe na pewno dzięki nowoczesnemu podejściu do nauki tego języka, ale również otwartości Szwedów na przyjezdnych.

Miasta w Szwecji są bardzo zadbane, posiadają sprawną oraz dobrze skomunikowaną sieć transportu miejskiego, co znacząco zmniejsza ruch samochodowy w centrum miasta. Znaczna część ludzi dojeżdża wszędzie rowerami (nawet podczas niskich temperatur), bo jak to mówią Skandynawowie: „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio dobrane ubrania”. Zaskakująca jest cisza, która tam panuje. Sztokholm czy Goteborg są dużymi miastami, jednak duża ilość samochodów elektrycznych oraz komunikacja miejska, efektownie redukują potencjalny, miejski hałas. Miasta przyciągają również turystów ciekawą historią. Muzeum Wikingów, Zespołu Abba czy Uzbrojenia to tylko nieliczne przykłady, które wprawiony podróżnik lub amator turysta powinien zobaczyć w stolicy tego kraju.

Przyroda! Powietrze w Szwecji jest bardzo czyste. Jest ono również stosunkowo ostre, szczególnie gdy temperatura zmierza w kierunku zera. Dbanie o środowisko jest dla Szwedów bardzo ważne, dlatego też ich parki są czyste. Ciężko znaleźć tam papierki czy inne śmieci, leżące na chodniku lub trawniku.

Od Szwedów można dużo się nauczyć. Są oni bez wątpienia prekursorami nowego spojrzenia na edukację. Mają także ogromny szacunek wobec natury i Ziemi.

Ewelina Trojanowska, Kacper Perkowski, Paweł Szczęsny